Први рачунар

Први рачунар набављен 1968. године био је IBM 360/44. Имао је контролни панел, процесор 1 MHz, 64 KB феритне меморије, читач и бушач картица и две диск јединице од 1.7 MB, као и штампач (600 редова/min). У тренутку инсталирања је био највећи рачунар у држави.

Рачунари данас

Данас Рачунарска лабораторија одржава 7 рачунарских учионица на 3 локације. Сви рачунари су умрежени у локалне мреже и повезани су на Интернет.

Сервери

У надлежности Рачунарске лабораторије је више сервера у оквиру Факултета.

Највише коришћени су студентски сервер алас, наставнички сервер поенкаре, као и сервер хипатија - електронски индекс.

Лиценцирани софтвер

За академске потребе запослени и студенти могу бесплатно добити лиценце за коришћење Мајкрософтовог софтвера.

О нама

Осим услуга које пружају подршку запосленима и студентима Математичког факултета Универзитета у Београду, Рачунарска лабораторија врши и друге услуге које спадају у њен домен деловања.

У ове услуге спада и одржавање опреме и рачунара у рачунарским учионицама, чинећи их на тај начин увек спремним за рад; затим, развој софтверских апликација за потребе студентског информационог система које укључују пријемни испит, упис студената и друге активности, а које се осим на Математичком факултету користе и на другим факултетима. Такође, одржавање више сервера које користе партнерске организације Математичког факултета као и сам факултет за своје пројекте и потребе.

Радници Рачунарске лабораторије активно учествују у раду на пројектима Факултета. Истакнимо учешће на пројекту Дигитализација националне културне баштине где се, поред истраживачких резултата, реализује и уређивачка и издавачка активност штампањем периодичних зборника радова.

Рачунарска лабораторија је један део своје старе рачунарске опреме, пре свега мониторе и рачунаре, донирала у хуманитарне сврхе Дому за незбринуту децу у Сремској Каменици.

Рачунарска лабораторија обухвата и одељење: