Први рачунар

Први рачунар набављен 1968. године био је IBM 360/44. Имао је контролни панел, процесор 1 MHz, 64 KB феритне меморије, читач и бушач картица и две диск јединице од 1.7 MB, као и штампач (600 редова/min). У тренутку инсталирања је био највећи рачунар у држави.

Рачунари данас

Данас Рачунарска лабораторија одржава 7 рачунарских учионица на 3 локације. Сви рачунари су умрежени у локалне мреже и повезани су на Интернет.

Сервери

У надлежности Рачунарске лабораторије је више сервера у оквиру Факултета.

Највише коришћени су студентски сервер алас, наставнички сервер поенкаре, као и сервер хипатија - електронски индекс.

Лиценцирани софтвер

За академске потребе запослени и студенти могу бесплатно добити лиценце за коришћење Мајкрософтовог софтвера.

За студенте

Уписом на Математички факултет студенти добијају право коришћења више сервиса који су у надлежности Рачунарске лабораторије.

Студентски налог на студентском серверу Alas

Сваки уписани студент добија налог на студентском серверу Alas. Коришћењем овог налога може се преко SSH Secure Shell Client приступити серверу alas.matf.bg.ac.rs са било ког места где постоји Интернет.

На студентском серверу Alas сваки студент добија свој меморијски простор од 100MB и налог за електронску пошту са квотом од 20MB.

На свом налогу студенти могу, између осталог, да поставе личну презентацију. На тај начин презентација постаје свима видљива преко Интернета. Списак свих личних презентација студената налази се доступан на адреси http://alas.matf.bg.ac.rs/?cont=public

Приступ електронској пошти подржан је програмом WebMail коме се може приступити на главној страни сервера http://alas.matf.bg.ac.rs/, као и на главној веб страни Математичког факултета http://www.matf.bg.ac.rs/.

Приступ рачунарима у лабораторијама

Студенти са истим корисничким именом могу да се логују на локалне рачунаре у рачунарским лабораторијама/учионицама Математичког факултета. На тај начин студенти директно могу да приступе свом налогу на alas-у где могу да чувају материјале који су им потребни за наставу.

Осим коришћења рачунара током наставе и испита, студенти рачунаре у рачунарским лабораторијама/учионицама могу да користе и у терминима када су лабораторије/учионице слободне, на пример за учење, писање семинарских радова и сличне намене.

Студентски налог на Hypatia серверу

Са истим корисничким именом студенти имају приступ веб серверу hypatia где се налази СтудИнфо, савремена веб апликација за приступ бази података у којој се налазе све информације од значаја за студије. И овом серверу се може приступити преко главне веб стране Математичког факултета. Ово је портал који обједињује функционалности потребне за обављање наставних и административних обавеза на основним, мастер и докторским студијама, и пружа неопходне информације студентима, што обухвата:

Овим се постиже:

Веб портал за студенте се користи на неколико факултета: Математички факултет, Биолошки факултет, Православни богословски факултет, Рударско-геолошки факултет Универзитета у Београду.

Мајкрософтов регистрован софтвер за студенте

Студети са уписаном текућом школском годином могу да отворе налог којим је могуће да добију лиценцу за коришћење Мајкрософтовог софтвера за академске потребе. Детаљније о овој услузи Рачунарске лабораторије може се прочитати на http://alas.matf.bg.ac.rs/msdnaa.html.