Први рачунар

Први рачунар набављен 1968. године био је IBM 360/44. Имао је контролни панел, процесор 1 MHz, 64 KB феритне меморије, читач и бушач картица и две диск јединице од 1.7 MB, као и штампач (600 редова/min). У тренутку инсталирања је био највећи рачунар у држави.

Рачунари данас

Данас Рачунарска лабораторија одржава 7 рачунарских учионица на 3 локације. Сви рачунари су умрежени у локалне мреже и повезани су на Интернет.

Сервери

У надлежности Рачунарске лабораторије је више сервера у оквиру Факултета.

Највише коришћени су студентски сервер алас, наставнички сервер поенкаре, као и сервер хипатија - електронски индекс.

Лиценцирани софтвер

За академске потребе запослени и студенти могу бесплатно добити лиценце за коришћење Мајкрософтовог софтвера.

Одељење за развој софтвера

Одељење за развој софтвера се налази у просторијама Математичког факултета у улици Ватрослава Јагића 5, у Београду.

Првенствено се бави пројектовањем, развојем и одржавањем софтверских решења и информационих система.

Најважнији производ одељења је СтудИнфо - Информациони систем факултета. Развија се ради обезбеђивања информатичке подршке имплементацији Закона о високом образовању Републике Србије. Информациони систем СтудИнфо се употребљава на више факултета Универзитета у Београду:

Други основни производ је веб апликација Кадрови за управљање људским ресурсима, прилагођена потребама Факултета (евиденција података о запосленима, као и њиховим члановима породице ради издавања здравствених књижица, евиденција уговора, годишњих одмора, плаћених и неплаћених одсуства, боловања, реизбора наставника, вођење података о пројектима, евиденција научно наставних јединица - катедри итд.).

Технологије и алати који се користе у развоју су: објектно оријентисани програмски језик Јава, систем за управљање релационим базама података IBM DB2, Hibernate за објектно-релационо пресликавање, Tomcat, HTML, CSS, JavaScript (библиотека jQuery), XML, XSLT и окружење за развој Eclipse.