Први рачунар

Први рачунар набављен 1968. године био је IBM 360/44. Имао је контролни панел, процесор 1 MHz, 64 KB феритне меморије, читач и бушач картица и две диск јединице од 1.7 MB, као и штампач (600 редова/min). У тренутку инсталирања је био највећи рачунар у држави.

Рачунари данас

Данас Рачунарска лабораторија одржава 7 рачунарских учионица на 3 локације. Сви рачунари су умрежени у локалне мреже и повезани су на Интернет.

Сервери

У надлежности Рачунарске лабораторије је више сервера у оквиру Факултета.

Највише коришћени су студентски сервер алас, наставнички сервер поенкаре, као и сервер хипатија - електронски индекс.

Лиценцирани софтвер

За академске потребе запослени и студенти могу бесплатно добити лиценце за коришћење Мајкрософтовог софтвера.

За запослене

Приоритет Рачунарске лабораторије је пружање услуга наставном и ненаставном особљу Математичког факултета.

Радно време Рачунарске лабораторије је од 8 до 20 часова радним даном, а многи онлајн ресурси и услуге које пружа Рачунарска лабораторија су доступни 24 часа дневно, током целе године.

Запосленима је омогућено да користе електронску пошту, мејлинг листе, поставе свој сајт или сајт предмета, пројекта или катедре на серверима које одржава Рачунарска лабораторија.

Рачунарске учионице користе се за одржавање наставе и прилагођавају се потребама наставе и одржавања испита и колоквијума. Обезбеђено је одржавање рачунара свих факултетских служби, рачунара у лабораторијама и салама за наставу, рачунара у кабинетима наставника, као и инсталација потребног софтвера за који факултет поседује лиценцу.

Рачунарска лабораторија пружа техничку подршку потребну приликом организовања симпозијума, конференција и сличних скупова на Математичком факултету који захтевају употребу рачунара; запосленима на Факултету пружа услуге штампања и скенирања материјала потребних за рад.

Рачунарска лабораторија одржава сајт Наставно-научног већа за чије потребе скенира и обрађује материјале које чини електронски доступним преко веба члановима Наставно-научног већа.

Запосленима на Факултету се гарантује стални приступ, очување приватности података, заштита од вируса и непожељних порука (spam).

Рачунарска лабораторија је развила информациони систем „СтудИнфо“ за запослене и студенте који у себи садржи свеобухватну базу података наставних и испитних активности, који наставницима олакшава евидентирање и праћење активности.

Запослени имају право на отварање налога којим се омогућава преузимање и коришћење лиценцираног Мајкрософтовог софтвера за академске потребе. О овој услузи више детаља се може видети на веб страни http://alas.matf.bg.ac.rs/msdnaa.html