Klasifikacija asteroida
- Glavni asteroidni pojas: Većina poznatih asteroida orbitiraju unutar asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera, generalno bez mnogo izduženih orbita.
Procenjuje se da pojas sadrži između 1,1 i 1,9 miliona asteroida prečnika većeg od 1 kilometra, i miliona manjih.
Rano u istoriji Sunčevog sistema, gravitacija novonastalog Jupitera dovelo je do kraja formacije planetarnih tela u ovom delu i izazvalo da se mala tela sudaraju, tako stvarajući asteroide koje poznajemo danas.
Moguće je zapravo da je u ranim danima Sunčevog sistema u pojasu bilo i većih asteroida, ali su izbačeni usled reakcije s Jupiterom.
Jedno takvo telo mogao je biti planetoid veličine Marsa iz čijeg sudara sa Zemljom je rođen Mesec.
- Trojanci: Ovi asteroidi dele orbitu sa većom planetom, ali se ne sudaraju sa njom jer se okupljaju oko dva posebna mesta, koja se zovu L4 i L5 Lagranževe tačke.
Tu, gravitaciona sila Sunca i planeta je uravnotežena zbog tendencije trojanca da inače izleti iz orbite. Jupiter trojanci čine najznačajniji deo trojanskih asteroida.
Smatra se da njih ima koliko i asteroida u asteroidnom pojasu. Postoje i Mars i Neptun trojanci, i NASA je najavila otkriće Zemlja trojanca 2011. godine.
- Asteroidi blizu Zemlje: Ovi objekti imaju orbite koje prolaze blizu Zemlje.
Asteroidi koji zapravo presecaju Zemljinu orbitu su poznati kao Zemljini prolaznici.
Do juna 2013. poznato je 10,003 asteroida blizu Zemlje i broj asteroida čiji je prečnik veći od 1 kilometra je 861, a 1,409 klasifikovano kao potencijalno opasni asteroidi – oni koji bi mogli da predstavljaju pretnju Zemlji.