Asteroidi
Asteroidi, ili planetoidi, su stenoviti ostaci iz ranog perioda formiranja našeg Sunčevog sistema pre oko 4.6 milijardi godina. Trenutno je broj poznatih asteroida 1,068,721. Većina ovog svemirskog kamenja se može naći u orbiti Sunca između Marsa i Jupitera u glavnom asteroidnom pojasu. Prečnici asteroida mogu biti od 530km, Vesta, do manje od 10 m. Ukupna masa svih asteroida zajedno je manja od mase Zemljinog Meseca. Većina asteroida su nepravilnog oblika, međutim neki su skoro sfernog oblika, i oni su često puni jama ili kratera. Svetle odbijenom Sunčevom svetlošću ali toliko slabom da su vidljivi samo pomoću teleskopa. Dok se kreću oko Sunca u elipsastim orbitama, asteroidi takođe rotiraju, ponekad veoma haotično. Poznato je da više od 150 asteroida ima male satelite (neki čak i dva). Postoje i binarni asteroidi, gde dva stenovita tela skoro iste veličine kreću se jedno oko drugog, kao i trostruki sistemi. Fotografske tehnike izumljene pred kraj XIX veka bile su prelomni korak koji je ubrzao otkrivanje asteorida. Teleskop koji bi primenjujući produženu ekspoziciju pratio zvezde u određenom vidnom polju zabeležio bi asteroide kao pruge preko zvezdane pozadine. Do početka XXI veka astronomi su utvrdili orbite više od 100 hiljada asteroida.
Cerera i Vesta
Cerera je prvo veliko telo otkriveno u asteroidnom pojasu 1801. godine. Kruži oko Sunca na srednjoj udaljenosti od 2,77 AJ. Prema novoj kategorizaciji, Cerera pripada patuljastim planetama. Njena masa čini oko četvrtinu ukupne mase svih poznatih asteroida, što znači da je Cerera neuporedivo najveće telo u asteroidnom pojasu. Ova patuljasta planeta ima možda stenovito jezgro i tanku koru od prašine ili vode u zaleđenom stanju.
Vesta je asteroid veliki otprilike kao američka država Arizona, a površina joj je od bazalta – stvrdnute lave.
2007. godine lanisrana je sonda Zora, sa zadatkom da istraži Cereru i Vestu. Zora je provela u orbiti oko Veste godinu dana, između jula 2011. i jula 2012., a zatim u martu 2015. ušla u orbitu oko Cerere. Kao i letilice upućene do drugih nebeskih tela Zora nam je pružila prvi pogled na specifične pojedinosti na površini Cerere i Veste.
Na fotografiji Cerere (levo) i Veste (desno) koju je snimio Svemirki teleskop Habl vidljive su karakteristike po kojima se Cerera razlikuje od ostalih asteroida - po obliku je gotovo loptasta i veća je od ostalih tela u asteroidnom pojasu. | ![]() |
Sastav asteroida
Klasifikacija asteroida
Sudari asteroida sa planetama